Sağlıklı bir su kaynak su olmalıdır. İnsan vücudunun sudan aldığı minerallere ihtiyacı olduğundan kaynak sulardaki mineral farklılığı yarar sağlayacaktır. Sağlıklı bir su berrak, renksiz ve kokusuz olmalıdır. Sağlıklı bir suda PH seviyesi 7 ya da 8 olmalıdır. Bunun altı sağlıklı su tüketimi yapılıyor demektir. Zararlı olan kimyasal maddeler vardır ki; bunlar kurşun, cıva, amonyaktır. Aynı zamanda yararlı olan maddeler vardır ki bunlar da kalsiyum, magnezyum ve demir; fazlası sağlığı olumsuz etkiler.

Sağlıklı Su Özellikleri

Mikro organizma içermeyen su sağlıklı sudur. Mikroorganizmalar insan vücudunda çok çabuk yayılarak hastalık sebebi olurlar. Sağlıklı su içerek sağlıklı böbreklere de sahip olunur. Sağlıklı bir suda amonyak ya da nitrat bulunmaz; bulunması hali suyun kirli olduğunun göstergesidir. Özellikle bu durum çocuklar için aşırı tehlikelidir. Sağlıklı bir suyun içimi de yumuşaktır.

Suyun en iyi saklama biçimi cam şişelerdir. Pet şişeler günlük hayatta çok tercih edilse de aslında çok zararlıdır. Su sağlık için gün içinde çok sık tüketilmelidir. Dolayısıyla tüketilen bu suyun da sağlıklı ve kaliteli olması en önemli iki özelliktir. Su çocuk ya da yetişkin ayırt etmeksizin tüketilmesi gerektiğinden içilen suyun sağlıklı olduğundan emin olunma hali terazinin öbür tarafıdır.

İçilen sudan emin olmak denildiğinde de su arıtma cihazları akla gelmektedir ki; işte bu yudumlanan sudan keyif almanın bir göstergesidir. İçilen sudan keyif alınmalıdır, sağlık alınmalıdır, kalite alınmalıdır. Su arıtma cihazı ile suyun değeri yükseltilir ve sağlıklı günlere doğru adımlar atılır.